باغ گلشن طبس عروس زیبای کویر در خراسان جنوبی 94 بازدید   |   09:22 1395/06/08

باغ گلشن طبس خراسان جنوبی یکی از مهم‌ترین باغ‌های ایرانی به شمار می‌رود.
HotelGMT

 

خبرگزاری تسنیم: باغ گلشن، باغی که زیبایی خیره کننده آن در دل کویر ایران باور کردنی نیست، این باغ با طراوت خاص و نمایی از باغ های سنتی یکی از زیباترین پارک های ایران محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند ، این باغ در شهر کویری طبس و در بستر شهری و در انتهای شرقی خیابان گلشن طبس و بوسیله میرحسن خان، سومین حاکم طبس، از سلسله خوانینی که به وسیله نادرشاه به حکومت طبس منصوب شدند، احداث گردید.

این باغ با عمارتی در دو طبقه و زیرزمین کوچک، در یک نخلستان(2000 نفر خرما) با ابعادی در حدود 266 متر در 260 متر بنا شده و به شماره 1310 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. سردر ورودی باغ با نمایی از اندود گچ سفید، رو به میدان و سوی دیگر رو به باغ، با ایوانی دو ستونه و تزیینات آجری نقش‎دار ساخته شده است.

این باغ دارای دو خیابان اصلی متقاطع بوده و در مرکز آن حوضی است با ابعاد 85/25*5/7 متر و سه فواره، که محوطه باغ را به چهار مربع بزرگ تقسیم می کند‎ که هر کدام از این مربع‎ها با گذرگاه‎های کوچکی به چهار کرت تقسیم شده، که در داخل آنها 2500 اصله مرکبات (درختان نارنج و...) و انار (500 اصله) کاشته شده است.

این باغ بر روی امتداد جریان آب چشمه‎های سرد و گرم که به جانب طبس می‎آید شکل گرفته، آب از انتهای مجموعه وارد باغ شده و پس از آبیاری کرتها و حرکت در جویها و فواره‎ها از زیر هشتی ساختمان سردر می‎گذرد و به شهر می‎رود.

طراحی این باغ بر اساس نمونه چهارباغ است که برگرفته از آیات قرآن در مورد بهشت، دو نهر در آن همدیگر را قطع می‌نمایند. درختانی که گفته می‌شود 400 سال عمر دارند سایه دل انگیزی را در کنار دیوارهای کهن این باغ می‌گسترانند.

این باغ در منطقه‌ای واقع شده است که در میان دو کویر نمک‌زار ایران قرار دارد؛ اما کیفیت معجزه‌آسای آب این منطقه آبشارها و استخرهای طبیعی زیبایی را تشکیل داده‌اند که مادر طبیعت آنها را با چمنزارهای زیبا تزیین نموده است.

احساس واحه‌گونه این منطقه با وجود درختان قدیمی نخل، انار، مرکبات به همراه رایحه گلهای سرخس، رز و ختمی تکمیل می‌شود.

معمار نخستین باغ گلشن، آن را با توجه به نوع درختان به صورت شطرنجی طراحی و کشت کرده است در باغ گونه ای مختلف گیاهان سازگار با اقلیم های متفاوت آب و هوایی به چشم می خورند که درخت چنار که خاص مناطق سردسیری است کنار نخل خرما و مختص گرمسیری است رشد کرده است علاوه بر ان این باغ یکی از باغ های نادر ایرانی است که اب جاری دائمی در ان جریان دارد.

یک نکته منحصر به فرد در باغ گلشن که تنها درتاج محل هند مانند آن تکرار شده است این است که باغ به صورت مربع است یعنی طول و عرض باغ با هم برابرند و خیابان های موازی،طول و عرض این باغ را به هم متصل می کنند.

برداشت توصیفی و تاریخی باغ گلشن، تاحدودی انسان امروز را قادر می‌سازد تا گذشته را درک کند.

باغ گلشن یکی از دوعنصر اصلی شهر طبس است و متاسفانه ساختمان، سردر و دیوارهای زیبا و تاریخی آن که بازگوکننده‌ سلیقه‌های گذشتگان بوده، بر اثر زلزله‌ سال 1357 از بین رفته‌اند و تنها طبیعت سبز باغ از ایام گذشته سخن می‌گوید.

باغ گلشن همه ساله تعداد زیادی از سیاحان را از گوشه و کنار کشور به خود جلب می کند.این باغ با طراوت خاص و نمایی از باغ های سنتی یکی از زیباترین پارک های ایران محسوب می شود.

برچسب ها: طبس ،باغ گلشن ،کویر طبس ، ،

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

و از آخرین اخبار و دانستنیهای گردشگری مطلع شوید